در این مقاله قصد داریم راجع به طراحی و پیاده سازی سایت های آموزشی که برای شرکت ها و ارگان های مختلف تهیه میشوند ، بحث کنیم .

به نام خدا 

سایت های آموزشی

هر روزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و فناوری های مرتبط با آن ، نیاز بشر برای استفاده از تکنولوژی بیشتر میشود . یکی از بستر های مناسب برای توسعه کسب و کارها در جهان اینترنت است که هر ارگان یا شخصی با استفاده از سایت های مرتبط به نوع کسب و کارش با انواع وبسایت ها سرو کار دارد. یکی از مرسوم ترین نوع وبسایت ها ، وبسایت های آموزشی هستند. همچنین طراحی وبسایت و طراحی سایت امروزه یکی از پر درآمدترین شغل های جهان محصوب میشود. ما در این مقاله قصد داریم به نکاتی در مورد سایت های آموزشی اشاره کنیم.

سایت های آموزشی به کاربران این اجازه را میدهند که بدون حضور در کلاس یا مکان خاصی و در هر زمان و هر مکانی که خود کاربر تمایل داشت بتواند از امکانات و اطلاعات مربوط به سایت استفاده نماید. آموزش میتواند به صورت آنلاین هم اجرا شود بدین صورت که مدرس در زمان اعلام شده از قبل ، با استفاده از وبکم شروع به تدریس میکند و تمامی دانش آموزان و دانشجویان میتوانند مباحث مربوطه را به صورت آنلاین دریافت کرده و حتی در برخی موارد پیشرفته آن تبادلات نظر هم بین مدرس و دانش آموز صورت میگیرد. و اما اگر دانش آموزی به هر دلیل در زمان اعلام شده نتواند به موقع سر کلاس آموزش آنلاین حضور داشته باشد ، میتواند فیلم آنرا دانلود کرده و استفاده نماید. 

سایت های آموزشی میتوانند درون خود از انواع روش های تدریس بهره ببرند که چند نمونه آن عبات است از : فیلم آموزشی ، کتاب های الکترونیکی (pdf) ، مقالات آموزشی ، آموزش های آنلاین و ... ! 

چه نیازی به سایت های آموزشی هست زمانیکه آموزشگاه وجود دارد؟ 

آموزشگاه ها در واقع محدود به زمان و مکان هستند و امکانات سایت میتواند مکمل محدودیت های آموزشگاه باشد و قشر بیشتری از مردم را به سمت خودش جذب کند. یک دسته از عمده کاربرانی که نمیتوانند برای یادگیری به آموزشگاه ها مراجعه کنند ، کسانی هستند که روز های پر مشغله ای را سپری میکنند. در واقع این دسته از آدم ها نمیتوانند زمان مورد نیاز برای آموزش را با زمان اعلام شده از طرف آموزشگاه وفق دهند. همینطور یکسری از کلاس های بین المللی در یکسری از کشور ها در مبحث آموزش تشکیل میشوند که اگر سایت های آموزشی و کنفرانس های مربوط به آن ها وجود نداشت کاربران باید هزینه گزافی را هم از لحاظ زمانی و هم مالی برای رفتن و شرکت کردن در آن همایش صرف میکردند اما این تمام ماجرا نیست و این قبیل موضوعات فقط از جانب کاربران است. مبحث دیگری هم در این مورد وجود دارد که برای آموزشگاه داران مطرح است که در ادامه به این موضوع هم میپردازیم.

اما مبحث مربوط به آموزشگاه داران ، همه ما میدانیم که راه اندازی کسب و کار در هر اندازه نیازمند به یک سرمایه اولیه میباشد که در مورد بحث آموزش میتوان به چند نمونه از آنها اشاره کرد : مکان مورد استفاده آموزشگاه ، خریداری تجهیزات آموزشی ، استخدام نیروی انسانی ، استفاده از نرم افزار های مربوطه و خریداری آنها ، تبلیغات کلان و ... که با استفاده از وبسایت برای آموزش این هزینه ها به حداقل کاهش پیدا میکنند و گاهی حذف میشوند ، همچنین میتوان آمار دقیق تری از نحوه عملکرد کاربران ، مدرسین و همینطور تاثیر گزاری آموزش بدست آورد.

مزایا و معایب سایت های آموزشی

یکی از مهمترین عوامل در هر مبحثی دانستن مزایا و معایب هر موجودیتی میباشد. هیچ چیز به طور کامل کارامد نیست و همینطور هیچ چیزی به طور کامل ناکارامد نیست و بسته به شرایط محیطی ، اقلیمی و زمانی کارامد یا ناکارامد بودن یک موجودیت میتواند مشخص شود.

مزایا : 

معایب : 

و اما سخن آخر : آموزش است که آموزش می آورد و این است راز جاودانگی

گردآورنده : پویا محمدی