وبسایت های خبری چه نو سایت هایی هستند و معیار های خوب برای وبسایت خبری چیست

سایت خبری چیست ؟

وبسایت خبری در واقع مثل یک مجله است که یا یک روزنامه که اخبار و رویداد های جدید در موضوعات مختلف را در خود جای میدهد , موضوعات سیاسی , اجتماعی , ورزشی و یا حتی خبر از کسب و کار شما . اجازه بدید با یک سایت اخبار سیاسی شروع کنیم ,شما در اینگوه وبسایت ها به مطالعه اخبار روز جهان در حوضه سیاست میپردازید که در کشور های مختلف رخ میدهد . حال یک استارت اپ را نظر بگیرید که درون وبسایت خود علاوه بر پشتیبانی محصولات خود به انتشار اخبار و رویداد های کسب و کار خود نیز میپردازد . مثلا تخفیفی اگر برای سرویس ارائه شده وجود داشته باشد یا سرویس جدید به سرویس های قبلی اضافه شده باشد را درون وبسایت خود منتشر میکنند . حال حساب کنید که اگر چنین وبسایتی برای این کسب  و کار وجود نداشتن چگونه تغییرات و اخبار سازمان و کسب و کار منتشر میشد ؟

یا باید با هزینه هنگفت اس ام اس برای اطلاع رسانی ارسال میشد , یا مجله فیزیکی چاپ میشد یا هزارو یک راه سخت تر و پر هزینه ولی سایت خبری و اطلاع رسانی اخبار و رویداد های جدید را در هر ساعتی از شبانه روز و در هر کجا به گوش مخاطبان خود میرساند و محدود به زمان و مکان نخواهد بود . حال شما میتوانید با خیال راحت موارد مربوط به کسب و کار خود را در فضای مجازی در اختیار کاربران و مخاطبان خود قرار دهید . درمورد سایت های خبری هم هیمنطور است که مخاطبان آنها میتوانند اخبار روز را از مجله اینترنتی پیگیری و زهگیری کنند و نیازی به کاغذ های فیزیکی و هزینه های ارسال و محدودیت زمانی و مکانی نخواهد بود .

 

برای راه اندازی یک سایت خبری به چه مواردی نیاز است ؟

شما اول به یک شرکت برنامه نویسی یا طراحی سایت نیاز دارید که وبسایت شما را طراحی و کدنویسی کنند , پس از آمده شدن سایت و اتمام کار برنامه نویس ها شما بخش مدیریت محتوا را خواهید داشت , در یک سایت اطلاع رسانی مهمترین قسمتی که وجود دارد قسمت محتوا و مدیریت محتوای آن است , شما باید شروع به محتوا گذاری کنید که برای وبسایت های بزرگ این عمل به صورت تیمی انجام میشود که معمولا یک تیم به عنوان مدیریت محتوا درون سازمان وجود دارد , منظور از ما از محتوا اخبار و مقالات منتشر شده توسط شما میباید که ممکن است ای مقالات با  متن , عکس , ویدئو , صدا و ... همراه باشد که اهمیت این موضوع از جذاب بودن سایت شما بیشتر است چرا که مخاطبان شما در این نوع وبسایت ها جذب محتوا و اخبار مقالات موجود میشوند و دنبال کنندگان شما برای مطالعه این موارد به وبسایت شما می آیند . پس با این حساب برای مدیریت محتوا خود شما نیاز به یک تیم محتوا گذار خوب و افراد خبره و کار بلد در مجموعه خود نیاز دارید ,  چرا که بخش عمده ای از جذابیت سایت شما در دستان آنها خواهد بود . قسمت سوم اقدام برای تهیه یک سرور مناسب برای پاسخگویی به حجم بالای کاربران است , به این معنی که اگر سایت شما روزانه با تعداد زیادی از کاربران سرو کار دارد باید توانایی پاسخگویی به همه آنها را داشته باشد , برای سرور میتوان از شرکت هایی که سرور اجاره میدهند سرور اجاره نمود و سالیانه هزین ای را پرداخت کرد ولی برای وبسایت هایی که اطلاعات برای مدیران اهمیت دارد معمولا با هزینه اولیه اقدام به خرید و نصب و راه اندازی سرور مینمایند . در نهایت نگهداری سایت است به هزینه سالیانه شرکت طراحی سایت که سایت شما را طراحی کرده , نگهداری وبسایت شما را انجام میدهد .

 

ویژگی های یک سایت اطلاع رسانی خوب

1 - محتوای وبسایت 

همانطور که در بالا اشاره شد محتوای یک سایت اطلاع رسانی مهمترین قسمت آن است که از اهمیت ویژه ای برخوردار است , در چنین وبسایت هایی هزینه کردن برای این قسمت از ضروری ترین هزینه های سازمان است .

2 - طراحی سایت

طراحی سایت خبری نیز از اهمیت ویژه ای برخودار است , چرا که برای مطالعه زمان زیادی را درون سایت سپری میکنند , باید رنگبنری سایت به گونه ای باشد که چشک کاربر خسته نشود , در این ضمینه برای رسیدن به حالت ایده آل نیاز به استفاده از روانشناسی رنگ ها وجود دارد .

3 - دسترسی به مطالب سایت

در بررسی معیار های مهم برای وبسایت ها قطعا به مسئله کاربر پسند بودن آن بر میخوریم . اینکه کاربر درون سایت گیج نشو و گم نشود بسیار مهم است , کاربران بایت بتوانند در هر قسمتی با کمترین کلیک و اقدام به مطلب مورد نظر خود دسترسی پیدا کنند , کاربران باید بتوانند به روش های مختلفی در سایت جستجو کنند و در هر قسمت موارد مشابه و مورد مطالعه را پیدا کنند و برای پیدا کردن مطلب وقت زیادی را صرف نکنند .

4 - سرعت لود سایت

همیشه انتظار خسته کننده است , راجب سایت هم همینطور , فرض کنید به دنباله مطلب خود هستید و وقت زیادی را صرف انتظار برای بارگذری شدن صفحه اینترنتی می کنید , قطعا این موضوع برای شما و کاربران شما کلافه کننده و خسته کننده است و حتی ممکن است باعث نارضایتی و از دست رفتن کاربر سایت شود , سایت شمنا باید به گونه ای طراحی شود که حتی در مواقعی که ترافیک سایت بالا است به صورت بهینه از منابع استفاده کند و در ضمینه سرعت لارگذاری بتواند نظر بازدید کننده وبسایت را جلب کند .

5 - پیوند های درونی

پیوند های موجود در سایت میتواند کاربر را زودتر به خواسته اش برساند , مثلا درون متنی به خبر و مقاله دیگری اشاره میکنید و گذاشتن لینک خبر کاربر را به ان خبر هدایت میکند .

6 - سئو سایت

قسمت عمده ای از بازدید کنندگان سایت از سمت موتورهای جستجو تامین میشود , SEO مخفف کلمه Search Engine Optimization است که هر چقدر سئو سایت بهتر باشد و طراحی سایت بهینه تر باشد موتور جستجو کاربران بیشتری را به سمت سایت شما هدایت میکند و رتبه بهتری به شما خواهد داد .

 

چگونه میتوان از سایت اطلاع رسانی درامد کسب کرد ؟

شما اول باید بازدید کنندگان سایت خودتون رو بالا ببرید , بعد از بالا رفتن تعداد بازدیدکنندگاه شما میتوانید از راه های مختلفی درون سایت خودتون کسب درامد کنید , راه اول استفاده از تبلیغات است , شما به واسته امار بازدید بالای سایت خودتون میتونید از کسب و کارهایی که نیاز به تبلیغ دارند تبلیغ کرفته و به بازدید کنندگان سایت نمایش دهید که هزینه ای بابت تبلیغ کردن درون وبسات خود دریافت نمایید , راه دوم استفاده از مجله و خبرنامه های اینترنتی است , شما میتوانید با فروختن اشتراک به مخاطبان سایت خود آنها به لطضه در جریان اخبار و رویداد های روز قرار دهید , شما جامعه خوبی از کاربران ایجاد کرده اید و به واسطه این جامعه میتوانید داده های با ارزشی از انها مجع اوری کنید , داده ها میتوانند برای شما درامد داشته باشند , مثلا راه اندازی سرویس ارسال انبوه ایمیل و استفاده از ایمیل کاربران فعال برای این سرویس , ادرس ایمیل هایی که شما قبلا از راه جذب مخاطب برای اخبار سایت به دست اورده اید . یا مثلا شما میتوایند سرویس های دیگری درون وبسایت خود راه اندازی کنید و جامعه کاربرانی که در اخباز دارید و جمع اوری کرده اید را به سمت سرویس جدید خود راهنمایی کنید . شما میتوانید با فروختن ابزارهای ی مورد نیاز به توسعه دهندگان و برنامه نویس ها برای دریافت اخبار و مقالات سایت خود نیز کسب درامد کنید , به این صورت که شخصی برای وبسایت خود نیاز به اخبار روز دنیا دارد و موضع شما هم همین است , شما تکه کدی در اختیار برنامه نویس یا طراح سایت قرار میدهید که به اون این امکان را میدهد که اخبار ومقالات سایت شما را  مستقیم درون سایت خود نمایش دهد .

 

چرا یک کسب و کار مدرن نیاز به وبسایت اطلاع رسانی دارد ؟

کسب و کار مدرن به کسب و کاری میگن که علاوه بر دنیای واقعی دستی هم در اینترنت و دنیای مجازی دارد , حال شما فرض کنید که بیشتر کاربران شما مثل استارت آپ های نرم افزاری از طریق گوشی های هوشمند و نرم افزار های موبایل سازمان شما در ارتباط هستند , حال اگر شما سایت اطلاع رسانی برای اطلاع رسانی اخبار سازمان خود نداشته باشید با سوال های زیر مواجه میشوید :

همه اینها چالش هایی است که در صورت نبود وبسایت با آن مواجه خواهید شد , این در صورتی است که اگر سایت اطلاع رسانی برای کسب و کار خود داشته باشید میتوانید این بخش های را پیاده سازی کنید و دیگر دغدغه ای از این بابت نداشته باشید .

 

ارزش یک سایت اطلاع رسانی و خبری چگونه محاسبه میشود ؟

شما با گذاشتن محتوا درون سایت اطلاع رسانی خودتون میتونید مخاطب برای سایت خودتون جذب کنید , هر چقدر مخاطبان و بازدیدکنندگان سایت شما بیشتر باشند ارزش آن بیشتر خواهد بود , پس مهمترین قسمت برای ارزش گزاری سایت خبری اول محتوا آن است بعد حجم و تعداد بازدید روزانه آن , حال به بخش سئو و اهمیت وبسایت و رتبه آن در موتور های جستجو میرسیم , شما تو موتور جستجویی مثل گوگل وقتی کلمه ای را جستجو میکنید این موتور جستوگر با توجه به رتبه ای که برای سایت ها در نظر گرفته انها را در نتیجه جستجوی خود نمایش میدهد , این رتبه و این اعتباری که شما نزد موتورهای جستجو مخصوصا گوگل دارید بسیار ارزشمند است و به ارزش و اعتبار سایت شما می افزاید .

بزرگی سایت شما نیز تاثیر مستقیم برا ازرش گذاری روی آن دارد , صفحات زیاد , امکانات بیشتر , داشتن بخش های زیاد و ... .

 

بخش های یک سایت خبری 

از بخش های مهم یک پایگاه اینترنتی در حوضه اطلاع رسانی میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 

بخش مدیریت سایت خبری باید چگونه باشد 

پنل ادمین با پنل مدیریت سایت یک سایت اطلاع رسانی باید در قدم اول امکان تعریف کاربران و نقش آنها در سیستم را داشته باشد , سپس مدیریت مقاله ها و نظر های کاربران راجب مقاله ها , بدیهی است که از قسمت مدیریت کاربران نیز نمیتوان چشم پوشی کرد , مشاهده بازدید روزانه وبسایت و داشتن امار در صرف وقت در سایت و تعداد مطالعه مطالب میتواند در پنل مدیریتی به شکل گزارش های مدیریتی در بیاید و این موضوع میتواند کمک شایانی به جذابتر کردن پایگاه اینترنتی ما کند , در واقع پنل مدیریتی و بخش مربوط به مدیر ابزاری است که مدیر میتواند با استفاده از اون ابزار  مدیریت یکپاچه از پایگاهع اینترنتی داشته باشد و بتواند کاربران مطالب , از جزئیات تا کلیات پایگاه اینترنتی اطلاع رسانی را مدیریت و رسد کند , به عنوان مثال اگر کاربری متنی ناشایست در قسمت نظرات یک مقاله بنویسد , مدیر میتواند نظر را ویرایش و یا حذف کند و کاربر را در حالت غیر قعال ببرد و یا حتی کاربر را حذف کند و یا اخطاری برای او ارسال کند.

همین اتفاق میتواند راجب مسئول مدیریت محتوا و یا خبرنگاران پایگاه اینترنتی رخ دهد , بدیهی است که مدیریت روی مقالات و دسترسی هر شخص به جز و کل میتواند توسط مدیریت , مدیریت شود .

 

امنیت در طراحی سایت های خبری 

امروزه با پیشرفت تکنولوژی ربات های نرم افزاری هم به وجود آمده و روز به روز این ربات ها هوشمند تر و پیشرفته تر میشوند , امنیت سایت باید به طوری باشد که مقالات و مطالب قابل سرقت توسط این ربات ها نباشد , این ربات ها نتوانند حساب کاربری تقلبی ایجاد کنند و نظر تقلبی بزارند .

وقتی پایگاه اینترنتی پیشرفت میکند و رشد میکند خواه ناخواه نظر نفوظ گرها را به خود جلب میکند , امنیت سایت باید به طوری باشد که کمترین روزنه های نفوظ را دست این افراد بدهد , این افراد اول سایت را اسکن میکنند و راه های نفوط را پیدا میکنند , وبسایت باید قابلیت تشخیص اسکن را داشته باشد و جلوی این کار را بگیرد . هکرها بعد از نفوظ میتوانند اطلاعات را به سرقت ببرند و یا حتی به شما اسیب بزنند , پس جلوگیری از نفوظ آنها امری است ظروری و مهم .