همه چیز درباره فریم ورک react native
همه چیز درباره فریم ورک react native
نوشته شده توسط سعید صدیق در تاریخ 1399/3/3

امروزه ۳.۵ ملیارد کاربر تلفن هوشمند در دنیا وجود دارد و با درنظر گرفتن این موضوع تعجبی در رشد روز افزون اپلیکیشن های موبایل نیست.

React Native یکی از محبوب ترین فریم ورک های برنامه نویسان برای ساخت اپلیکیشن های کراس پلتفرم اندروید و ios است که در این مقاله قصد به معرفی اون داریم.

React Native چیست

React Native یک فریم ورک قدرتمند مبتنی بر زبان جاوا اسکریپت برای نوشتن اپلیکیشن های بومی (native application) در سیستم عامل های اندروید و ios است . این تکنولوژی بر پایه React که کتابخانه طراحی UI ساخته شده توسط فیسبوک بود ، در سال ۲۰۱۵ متشر شد.

نکته قابل توجه این است که با React Native اپلیکیشن های واقعی ساخته میشود یعنی یک HTML5 App ، Mobile Web Application یا به اختصار یک WebView نداریم بلکه این اپ ها دقیقا همانند اپلیکیشن های native ساخته شده توسط java و objective C است و تفاوت قابل تشخیصی بین این اپ ها نیست.

یکی از ویژگی های کار با React Native طراحی راحت UI به دلیل وجود استایل css مانند و JSX است که توانایی ساخت رابط کاربری قدرتمند را میدهد. اپلیکیشن های بزرگی مثل اینستاگرام ، اسکایپ و پینترست نیز از react native استفاده میکنند.

کار کردن با React Native اگر با تکنولوژی های جاوا اسکریپت مثل Ecma Script کار کرده باشید نسبتا ساده و کار آمد و یاد گرفتن آن آسون میباشد.

برای شروع توسعه با React Native نیازی به یادگیری زبان هایی مثل java و swift رو ندارید ولی باید با محیط اندروید آشنایی کامل داشته باشید.

مزایا استفاده از React Native

-سرعت در ساخت

نقطه قوت React Native زمان کوتاه و راحت بودن کار در توسعه اپلیکیشن هست. این فریم ورک با داشتن کامپوننت (Component) های متعدد میتونه سرعت کار رو برای توسعه دهنده بالا ببره! البته برای بعضی کار ها نیاز هست که از صفر کد نوشت ولی از اونجایی که React Native بر پایه جاوا اسکریپت هست شما به یک اکوسیستم بزرگ پکیج ها یعنی NPM دسترسی دارید!.

-یک فریم ورک چند پلتفرم

در React Native این قابلیت وجود دارد که از یک CodeBase بین اندروید و iOS استفاده کرد. توسعه با جاوا اسکریپت همچنین این قابلیت رو به توسعه دهنده میده که CodeBase رو در وب اپلیکیشن react هم استفاده کنه.

با وجود همچین قابلیتی میشه که همزمان روی وب و موبایل کار کرد. در کنار زمان کوتاه در توسعه ،‌ این قابلیت ها به استحکام بخش Business Logic اپ شما بر روی تمامی پلتفرم ها را بالا میبرد.

-قابلیت Hot Reloading

در اپلیکیشن های native دیباگ کردن یک پروسه پر دردسر هست ولی React Native از قابلیت Hot Reloading استفاده میکنه. این قابلیت به توسعه دهنده این امکان رو میده که همزمان با ایجاد تغیرات بدون نیاز به Rebuild کردن اپلیکیشن بتونه تغیرات ایجاد شده رو مشاهده کنه. این عمل باععث افزایش سرعت کار ، خلاقیت در کد و تسلط به تمام بخش های اپلیکیشن میشود.

-سرعت بالا در اجرا اپلیکیشن

 جاوا اسکریپت به اندازه کد های native سریع نیست ولی نمیشه متوجه تفاوتی بینشون شد.

در مواقعی که کار اپلیکیشن پیچیده باشد ،‌ فریم ورک کمی ضعیف کار میکند ولی میشه از ماژول های native هم استفاده کرد.

-سهولت در طراحی UI

React Native صرفا برای طراحی UI اپلیکیشن های موبایل ساخته شده است.

در توسعه native برنامه نویس باید زنجیره ای از Action ها در اپلیکیشن بسازه ولی انجایی که React Native از برنامه نویسی اعلانی (declerative programming) استفاده میکند از این مسئله مستثناء است. در نتیجه پیدا کردن باگ ها در مسیری که کاربر استفاده میکند آسان است.

پیشنیاز های کار با React Native

سخت افزاری:

* رم ۸ گیگ

نرم افزاری:

* Android SDK

* Java 1.8.0

* Node JS

* React Native CLI 2.0

آشنایی با React و تسلط به JavaScript نیز از پیش نیاز های شروع کار با react native است.

reactjs
react native
اندروید
ios
native
اپلیکیشن
cross platfrom
نرم افزار
ساخت اپلیکیشن
جاوا اسکریپت
react
JavaScript
جدیدترین مطالب این دسته
فریم ورک vue js در سال ۲۰۲۰
فریم ورک vue js در سال ۲۰۲۰
معرفی تکنولوژی فلاتر (Flutter)
معرفی تکنولوژی فلاتر (Flutter)